Výstava na stromech

Výstava na stromech

Přijďte se do parku zámku Bruntál podívat, jak se pěstuje káva a jak žijí pěstitelé našeho oblíbeného nápoje. Ti musí čelit cenové a klimatické krizi. Slavnostní zahájení výstavy jsme naplánovali na neděli 2. října. Program bude v parku zahájen jógou pod vedením lektorky Evy Vroblové z Ahimsa studia (v případě nepříznivého počasí proběhne jóga ve vnitřnách prostorách Ahimsa studia, které je vzdáleno asi 1 minutu chůze od zámeckého parku), poté se v 16:30 přesuneme do sala terreny na promítání nového dokumentu režisérky Hedviky Michnové o kávě a klimatické změně názvem It's Bean Too Hot. Po celou dobu výstavy bude možné zakoupit si v Caffe Sala Terrena kávu připravenou z Fairtrade pražené kávy.

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Právě do Kolumbie jsme se vydali, abychom se doptávali pěstitelů a pěstitelek, jak se jim žije. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Pomocí nové výstavy Kávová krize můžete nahlédnout do života pěstitelů kávy v Latinské Americe a společně s námi se zamyslet nad možnostmi udržitelnější konzumace oblíbeného nápoje.

Akce se koná v rámci Výstavy na stromech, což je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce. Letos se v týdnu od 1. do 8. října 2022 koná osmý ročník zaměřený tentokrát na podmínky pěstování kávy v Kolumbii. Koordinuje Fairtrade Česko a Slovensko. Vstup zdarma.


Fotoalbum