Zlatý šperk z Opavska bude do neděle k vidění na bruntálském zámku

Zlatý šperk, který při práci na poli objevil na Opavsku náhodný nálezce, měl dvojče v Polsku. Téměř totožná zlatá ozdoba byla nalezena také v polských Krzanowicích, dochovala se jen jeho fotografie na milimetrovém papíře. Souvislost mezi oběma šperky budou vědci teprve zkoumat. Šperk nalezený loni v září v opavských Kateřinkách, bude do neděle k vidění na zámku Bruntál.

Zlatý šperk z Opavska bude do neděle k vidění na bruntálském zámku

„Tento poklad je unikátní nález s mimořádnou historickou hodnotou a mě těší, že se stal jedním z nejkrásnějších exponátů archeologické sbírky našeho krajského muzea na zámku Bruntál. Od doby nálezu jej zkoumali odborníci z bruntálského muzea a Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. Společně potvrdili prvotní odhady, že se jedná o šperk z mladší doby bronzové, který jistě patřil osobě z vyšší společnosti. Věřím, že se stane dalším lákadlem pro výletníky nejen z našeho kraje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška a doplnil, že první výsledky bádání byly již představeny ve Vídni na mezinárodní konferenci The Gold Treasure. Výzkum původu předmětu ovšem bude ještě pokračovat.

„Podle odborníků byl šperk s největší pravděpodobností ozdobou hlavy. Měří necelých 50 centimetrů, široký je 9 centimetrů a váží 56 a půl gramu. Vyrobený je hlavně ze zlata s příměsí stříbra a mědi. Je to jedinečný exemplář na území České republiky a já jsem rád, že jej návštěvníci muzea budou moci vidět aspoň několik dnů, než se předmět opět dostane do rukou odborníkům k dalšímu bádání,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upřesnil, že šperk je z 85 procent vyrobený ze zlata, ze 14 procent obsahuje stříbro a jedním procentem měď.

„Od 2. do 5. listopadu uvidí návštěvníci poprvé na vlastní oči zlatou ozdobu z Opavska, očekáváme ze strany široké veřejnosti veliký zájem. Denní prohlídková kapacita dosáhne 250 osob, takže také s ohledem na bezpečnostní opatření doporučujeme rezervaci termínu prohlídky,“ upozornila ředitelka Muzea v Bruntále Ema Havelková a doplnila, že si lidé mohou bezplatnou samostatnou prohlídku šperku zajistit na telefonním čísle 554 717 949, šperk uvidí i lidé, kteří navštíví celou expozici bruntálského zámku.

Jedním z dalších kroků archeologů z brněnské Akademie věd bude oslovení kolegů v Polsku. „Velmi zajímavým zjištěním byl pro nás objev takřka totožného předmětu z polských Krzanowic. Rádi bychom s tamními kolegy navázali spolupráci a společně hledali souvislost mezi oběma předměty. Můžeme se bavit o celé řadě hypotéz, jednou z nich by mohlo být, že oba šperky pochází ze stejné místní slezské produkce. Podobné nálezy s sebou přináší velké množství nepotvrzených domněnek a je nesmírně zajímavé odkrývat tajemství tisíce let starých předmětů,“ sdělil ředitel Archeologického ústavu Akademie věd ČR v Brně Balázs Komoróczy. Doplnil, že polský nález se nedochoval, k dispozici je pouze jeho fotografie na milimetrovém papíře, díky které jsou známy jeho přibližné rozměry a motiv výzdoby, která je až na drobné odlišnosti stejná jako předmět z Opavy.


Fotoalbum


Soubory ke stažení